Tuesday, August 30, 2016

Džons Vitmors "Koučings sasniegumiem"- Skolotāji, izlasiet!

  • Lai cilvēka nostiprinātos ticība savām spējām, viņam jāzina, ka viņa gūtie panākumi ir viņa paša pūliņu rezultāts.
  • Nav divu vienādu cilvēka ķermeņu vai prātu. Kā gan varu zināt, ka vislabāk izmantot tavējo? Tikai tu pats vari to atklat- ar APZINĀŠANOS.
  • Prāts, kas noskaņots uzvarai, ir galvenais. 
  • Ja pavēles darīt to, kas tiešām būtu jādara, nedod cerēto rezultātu, tad kas to dod? - mēģinasim uzdot dažus jautājumus. 
  • Interese notur uzmanību. 
  • Nesakiet šāvējam, ka viņš netrāpīja mērķī. Tas tikai liks viņam justies slikti. Lai kaut ko labotu viņam jāzina, ka šāviens trāpīja trīs centimetrus virs mērķa un pusotru centimetru pa labi no mērķa. Apraksts pievieno vērtību, kritika parasti to mazina.
  • Domas nes sev līdzi emocijas, visas emocijas atspoguļojas ķermenī, savukārt ķermeņa sajūtas raisa domas. No tā varam secināt, ka pārvarēt bažas, iekšējos šķēršļus un aiztures palīdz gan prāts, gan ķermenis, gan emocijas. Kad atbrīvo vienu no trim elementiem, atbrīvojas arī pārējie, kaut arī tā notiek ne vienmēr. 
  • Pavēlēšana, pieprasīšana, pamācīšana un pārliecināšana ar atklātiem vai slēptiem draudiem nevar nodrošināt patstāvīgu optimālu sniegumu, kaut arī var panākt rezultātu. 
  • Mēs izmisīgi alkstam pēc lielākiem panākumiem, bet sāk trūkt "burkānu". "Pātagu"aizvien biežāk sauc par nekorektu metodi. Tādējādi motivācijas sistēma cieš neveiksmi. Risinājums- pašmotivācija. 
  • Komandu veidošanas problēmas 142.lpp. 
  • Cilvēkiem, kuriem ir zema pašvērtība, atbildību uzņemties ir grūti. 
  • Vien retais Rietumu kultūras pārstāvis zina par bagātību, kas viņā slēpjas, lai gan  šī gudrība ir ļoti sena. Durvis uz gudrības telpu nelietošanas dēļ ir norūsējušas, un tām priekšā sakrautas vecas mēbeles. Grabažas jāaizvāc, lai durvis varētu atvērt. Šīs grabaža ir gadiem ilgā vecāku, sabiedrības un kultūras ietekme un visi maldīgie uzskati un pieņēmumi, kas no tās radušies. Tāpēc mēs baidāmies no neveiksmes, baidāmies nepiepildīt vecāku, sabiedrības un tagad arī savas cerības. 
  • Skatījumu uz citiem sagroza mūsu psiholoģiskā pieredze, ka nosaka uzskatus, attieksmi un vērtības. 
  • Lai gūtu panākumus darbā, emocionāla inteliģence ir divas reizes nozīmīgāka par akadēmiskajām vai tehniskajām zināšanām.

Sunday, August 28, 2016

Trūmens Kapote "Mirjama", "Aizvērt pēdējās durvis"

Interesanta, aizraujoša literatūra. Pirmā tikšanās ar Trumenu Kapoti, bet skaidri zinu- ne pēdējā. Iesaku!

Ierosmes klases stundām septembrī un ne tikai.


Vinnijs Pūks ir teicis “Šodiena ir mana mīļāka diena”.  Lai arī skolēni un skolotāji justos līdzīgi, piedāvāju dažus paņēmienus klases stundām, kas ir praksē pārbaudīti un pierādījuši, ka  skolēniem palīdz justies brīvāk, atraisītāk, bet skolotājam- attīstīt skolēnos radošo domāšanu, sadarbību, apzināšanos, atbildību kā arī nepieciešamības gadījumā gūt informāciju.
  •   Katrs skolēns izvēlas kādu saldumu vai arī ogu, var arī vairākas, tas atkarīgs no aktivitātei atvēlētā laika. Es izmantoju krāsainās M&M konfektes (Sarkana, dzeltena, brūna, zaļa un zila). Ekrānā parādās jautājumi/uzdevumi, kas atbilst katrai krāsai/ ogai utt. Jautājumus var veidot gan nopietnākus, gan nenopietnākus. Piem.: Izstāsti kādu joku, kurš ir tavs mīļākais TV raidījums, nodziedi rindiņu no savas mīļākās dziesmas, kāda ir tava ideālā karjera.

  • Klasei izdalītas signālkartes “Patiesība”, “Meli”. Katrs skolēns pasaka apgalvojumu, piem.,  “Es vasarā izlasīju 5 grāmatas”. Klase balso, vai tā ir patiesība  vai meli.  Autors atklāj patiesību.
  • Katrs skolēns uz lapiņas uzraksta/ uzzīmē trīs lietas, kuras patīk darīt. Lapiņas savāc, katrs izlozē vienu, mēģina uzminēt, kurš ir autors.

  • Klase sadalīta grupās (4-5). Katra grupa piedāvā informāciju, 1. variants- tādu,  kas der visiem grupas biedriem, izņemot vienu, citas grupas cenšas atšifrēt, kurš tas ir, 2. variants- kādu interesantu informāciju ar vienu grupas biedru, citi cenšas uzminēt, par kuru tas ir.
  • Katrs skolēns izlozē kādu attēlu, tie savā starpā nav saistīti. Viens sāk stāstīt stāstu( 1-3 teikumi) , piem., “Mūsu interesantais mācību gads”, iesaistot attēlu. Nākamais turpina stāstu, cenšoties iesaistīt savu attēlu. ( Attēli ir kā ilustrācijas pie stās
  • Ticējumi jaunajam mācību gadam. Ticējumu pirmās daļas ir katram izdalītas darba lapā ( Ja ir nodoms tās atstāt skolēniem) vai arī redzamas ekrānā. Ar metamo kauliņa palīdzību katrs iegūst ticējuma otro daļu. Tās pie cipariem

 1-6 redzamas ekrānā.
Nr.
Ticējuma 1. daļa
Nr.
Ticējuma 2. daļa
1.
Lai iegūtu jaunus draugus
        1.
katru dienu  uz skolu jāiet  kājām
2.        
Lai skolotāji uzdotu interesantus mājas darbus
     2.
Brokastīs regulāri  jāēd biezputra
3.
Lai nekavētu skolu
3.
Kurpē jānēsā 10 centu monēta
4
Lai skolas ēdnīcā nestāvētu rindā
4.
Katru vakaru dušā jādzied
5.
Lai saņemtu vērtējumu “10”
5.
Katru dienu apģērbā jābūt kaut kam baltam
6.
Lai klasesbiedri būtu izpalīdzīgi
6.
Jāraksta vēstule skolas direktoram

  •  Ticējumi jaunajam mācību gadam- variants, ja ir radoši, atraktīvi skolēni. Katram skolēnam divas lapiņas, uz vienas izdomā un uzraksta ticējuma 1. daļu, uz otras- 2. daļu. Katras daļas lapiņas saliek atsevišķos traukos, tad skolēni izvelk pa 1 lapiņai  no katra trauka, izveidojas 1 ticējums, kas jāievēro jaunajā mācību gadā.
  • Lai vairāk viens par otra vasaru uzzinātu, labi noder spēle “Mainās tie, kuriem…..”
  •   Skola baro ar gudrībām, prasmēm, emocijām utt. Ko tu vēlētos redzēt savā “Skolas šķīvī? ‘ Katrs skolēns uz papīra vienreizējā šķīvja uzraksta savas vēlmes jaunajam mācību gadam. Var uzdāvināt skolēniem, var izlikt klasē. Aktivitāte var ar šo arī beigties, bet to var arī turpināt. Var samainīties ar šķīvjiem un klasesbiedrus aicināt iejusties “pavāru” lomā- Kas nepieciešams, lai iegūtu vēlamo ēdienu? Šķīvjus var izmantot arī kā pamatu  sarunai gan ar pašiem skolēniem, gan ar vecākiem. Pie rudens vēlmēm var atgriezties arī pavasarī un pārrunāt, kā cerības ir īstenojušās.
“…ikviena diena ir dārga dāvana, ja vien proti novērtēt, ko šī diena tev sniedz. Un, ja tā, tad tevi gaida vēl viena nenovērtējama dāvana. Rītdiena,” tā domā Bredlijs Trevors Grīvs- starptautiskā bestsellera «Grāmata draņķīgai dienai» autors, un es viņam piekrītu. Ceru, ka manas mazās pieredzes “dāvaniņas” palīdzēs jūsu darbdienām būt ne tikai vērtīgām, bet arī mazliet vieglākām. Lai veicas!

Saturday, August 27, 2016

G. Repše "Bogene"

"Kukainīši   nevar apgūt zinìbas. Tas jādara cilvēkiem. Kukainìšiem vienīgā gudrìba ir instinkts. Tas saka priekšā,kurā puķē visgaršīgākais nektār,bet ne to,kur noslēpties no izkapts un lāpstas.
....Muļķi nemāk mīlēt. Varbūt mīlestība viņu padarīja gudru,nevis viņš ir gudrs un tâpēc prot mīlēt.
Atceries,tu nekad nedrīksti atļaut,ka tavā tuvumā ir cilvēki,kuri tev nolaupa prieku.Vismaz tik,cik tev bùs iespēja izvēlēties.Tas ir ļaunāk par nebūšanu vispār. Bet ja ir bēdīgi? Vai tad tas ir kauns? Mazliet. Bet tās būs tavas skumjas,nevis cita uzmestās.  Atkal tu visu zini. Un kas ir draugi? Tie,kuri tev palīdz prieku vairot un tikt galā ar sāpēm."

I. Gaile "Stkli"

Līdz šim biju pazīstama tikai ar I. Gailes dzeju. Nevarētu teikt, ka esmu liela dzejnieces darbu cienītāja, īpaši skeptiska kļuvu pagājušajā gadā, kad Lasītāju žūrijas mudināta izlasīju "Vai otrā grupa mani dzird?"(Pārdomas atrodamas arī blogā). Tomēr sērija Mēs. Latvija. XX gadsimts. manī raisa interesi un "Mātes piens","Svina garša" ļauj domāt, ka gaidāma kvalitatīva māksla. Tatad lasīīšanu sāku skeptiski, bet cerīgi noskaņota, bet pabeidzu emocionāli uzrunāta ( asaras acīs), pārdomu pilna, gandarīta, ka cerības attaisnojušās un skepse pieklususi.
Ulmaņa laiki, kā tos tautā dēvē, romānā tiešām ir tikai laiks, vide, kad notiek darbība, tā, ka saka pati autore devusi ierosmi tēmai, bet man tomēr šķiet ka šī šūpošanās, svārstīšanās, izlemšana starp  atļauts/ neatļauts, pieņemams/ nepieņemams, gribu/ drīkst, pareizi/ nepareizi, vainīgs/ nevainīgs atbildīgs/  brīvs utt. ir ļoti aktuāla visos laikos katram cilvēkam.
Ari rakstnieces valoda un romāna uzbūve bija patīkama, interesanta un uzmanību piesaistoša. Vietām ieskanas arī dzejiski motīvi: "Ir septembris pār mani nokritis. Nāks oktobris un aizvāks mani prom. Un novembris, tas joņos tā kā traks,bet decembris, bet decembris būs smags".

MAN PATIKA. :) 

Thursday, August 18, 2016

J. Joņins" Jelgava94"

Ja būtu painteresējusies pirms lasīšanas,par ko īsti ir grâmata,visdrìzāk -nemaz nebūtu to lasìjusi. Bet nepainteresējos un izlasìju. Nožēloju? Ne. Bet gandarījums diezgan neliels. Patiesībā tikai tik, ka tagad ir savs viedoklis un nav jāzīlē, kāpēc kādam patīk vai nepatīk.